Grūtniecība un dzemdības

Informācijas avots: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/grutnieciba-un-dzemdibas

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta grūtniecības novērošana, tajā skaitā ārsta un vecmātes konsultācijas, laboratoriskie un diagnostiskie izmeklējumi noteiktās grūtniecības nedēļās. Grūtniecības novērošanu veic speciālisti, kuri ir noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par grūtnieču aprūpi.

Izmeklējumi atbilstoši grūtniecības novērošanas plānam tiek apmaksāti virs ārstniecības iestādei noteiktā valsts finansējuma – ievērojot principu “nauda seko grūtniecei”. Līdz ar to grūtniece var brīvi izvēlēties ārstniecības iestādi, kurā saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu.

Piesakot valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanu, būtiski informēt ārstniecības iestādi, ka nepieciešamais pakalpojums ir saistīts ar grūtniecības novērošanu.


Grūtniecības novērošana

Lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu, ir jāvēršas pie ginekologa, vecmātes vai ģimenes ārsta,  kas ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Iepriekšminētās ārstniecības personas, izvērtējot individuālās grūtniecības medicīniskās vajadzības, nosaka, kurš speciālists ir kompetents veikt turpmāko grūtnieces aprūpi.

Ārstniecības iestāžu saraksti

Vietnē rindapiearsta.lv pieejama informācija par ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātas ginekologa konsultācijas (meklētājā “Pakalpojums” jānorāda “Ginekologa konsultācija”). Vietnē rindapiearsta.lv var uzzināt, kuras ārstniecības iestādes sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus un, kur tos var saņemt ātrāk. Gaidīšanas laiks dažādās ārstniecības iestādēs ir atšķirīgs. Ja valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai vienā ārstniecības iestādē jāgaida rindā, pacientam ir tiesības vērsties citā ārstniecības iestādē, kurā gaidīšanas rindas nav vai tā ir mazāka. Informāciju par gaidīšanas rindu garumu ārstniecības iestādes apkopo reizi mēnesī, līdz ar to gaidīšanas rindu pārskatiem ir informatīvs raksturs un tie var neatspoguļot informāciju uz aktuālo datumu. Aktuālāko informāciju par rindu garumiem var noskaidrot, sazinoties ar konkrētas ārstniecības iestādes reģistratūru.

Ārstniecības iestāžu un ārstu saraksts, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus tikai grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā:Rīgas nodaļaZemgales nodaļaVidzemes nodaļaLatgales nodaļaKurzemes nodaļa

Dodoties uz vizīti pie ginekologa, pacienta līdzmaksājums nav jāveic, ja ārsts ir apstiprinājis grūtniecību. Ārsta sniegtās konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi saistībā ar grūtniecības novērošanu ir bez maksas (arī pēcdzemdību periodā līdz 70 dienām). Savukārt, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav saistīti ar grūtniecību, dzemdību palīdzību un pēcdzemdību periodu – jāveic pacienta līdzmaksājumi.

Grūtniecēm no valsts budžeta līdzekļiem noteiktās grūtniecības nedēļās tiek apmaksātas:

 • konsultācijas pie ginekologa (ģimenes ārsta vai vecmātes, ja grūtniecība tiek novērota pie kāda no šiem speciālistiem);
 • laboratoriskie izmeklējumi (piemēram, pilna asins aina, urīna analīzes);
 • augļa ultrasonogrāfija;
 • ķermeņa masas indeksa noteikšana;
 • augļa sirdsdarbības izklausīšana;
 • citi pakalpojumi.

Ņemot vērā grūtnieces veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, ārsts var izvērtēt arī papildu konsultāciju vai izmeklējumu nepieciešamību. Šādā gadījumā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai.

Ja grūtniece izvēlas ārstu, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, visi grūtniecības novērošanas pakalpojumi – konsultācijas, laboratoriskie izmeklējumi, diagnostiskie izmeklējumi (piemēram, ultrasonogrāfija) – būs maksas pakalpojumi, par kuriem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.


Ultrasonogrāfija

 • Pirmā ultrasonogrāfija tiek veikta 11. līdz 13. grūtniecības nedēļā, otrā ultrasonogrāfija tiek veikta 20. līdz 21. grūtniecības nedēļā. Šajā laikā mazulis ir pietiekami izaudzis, lai vislabāk redzētu iespējamās problēmas. Trešā ultrasonogrāfija tiek veikta 34. līdz 36. grūtniecības nedēļā – riska grupas grūtniecēm. Piemēram, ja mazulim ir augšanas aizture, grūtniecei ir paaugstināts assinsspiediens grūtniecības laikā un citos gadījumos.
 • No 11. līdz 13. grūtniecības nedēļai grūtniecei veic ultrasonogrāfiju, kuras laikā izvērtē un mēra mazuļa skausta kroku. Šajā laikā grūtniece nodod arī asins analīzes un iegūtie dati tiek izvērtēti ar speciālu datorprogrammu, lai noteiktu mazuļa ģenētisko slimību risku. Ja izmeklējumu rezultāti uzrāda augstu pataloģiju risku (1:50), grūtniecei iesaka veikt amniocentēzi (augļūdens analīze) vai horija bārkstiņu biopsiju (audu paraugs). Ja riska rādītājs ir no 1:50 līdz 1:1000, grūtniecei iesaka veikt padziļinātus ultrasonogrāfijas izmeklējumus.

Ginekologu saraksts, kas veic ultrasonogrāfiju grūtniecēm, ja grūtniecība noris normāli, un riska grupas grūtniecēm


Īpaši izmeklējumi

 • Visām grūtniecēm 35. – 37. grūtniecības nedēļā nosaka B grupas hemolītiskā streptokoka klātbūtni organismā, lai samazinātu jaundzimušo infekciju risku.
 • Rēzus negatīvām grūtniecēm, kurām ārsts ir noteicis imūnglobulīna ievades nepieciešamību, ir obligāta imūnglobulīna ievade 28. grūtniecības nedēļā. Imūnglobulīna ievade tiek pilnībā nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem. Rēzus negatīvām grūtniecēm 28. grūtniecības nedēļā tiek veikta asinsgrupas rēzus piederības noteikšana un antieritrocitāro antivielu skrīnings (lai noskaidrotu, vai grūtniecei ir rēzus antivielas). Ja tiek noteikts, ka rēzus negatīvai grūtniecei nav rēzus antivielas, tad gadījumā, ja grūtniecei ir rēzus pozitīvs partneris vai partnera rēzus piederība nav zināma, grūtniecei var tikt veikta antivielu imūnglobulīna ievadīšana. Lai nodrošinātu antivielu imūnglobulīna ievadīšanu rēzus negatīvai grūtniecei, ginekologs, kas veic valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu, izvērtē grūtnieces veselības stāvokli un imūnglobulīna ievades nepieciešamību, kā arī nepieciešamības gadījumā izsniedz nosūtījumu imūnglobulīna ievadei  

Ārstniecības iestādes, kuras nodrošina valsts apmaksātu ambulatoru antivielu imūnglobulīna ievadi

Dzemdības

Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība tiek sniegta ārstniecības iestādēs, kas ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas arī ģimenes dzemdības – proti, grūtnieces vīrs vai kāds cits tuvinieks dzemdībās var piedalīties bez maksas.

Valsts apmaksātu dzemdību palīdzību sniedz:

 • Rīgas Dzemdību nams (Miera iela 45, Rīga) – tālr. 67011222
 • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (Pilsoņu iela 13, Rīga) – tālr. 67069600
 • Siguldas slimnīca (Lakstīgalas iela 13, Sigulda) – tālr. 67973973
 • Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība (Bērzpils iela 1a, Balvi) – tālr. 64473145
 • Daugavpils reģionālā slimnīca (Vasarnīcu iela 20, Daugavpils) – tālr. 65405282
 • Dobeles un apkārtnes slimnīca (Ādama iela 2, Dobele) – tālr. 63781145
 • Jēkabpils reģionālā slimnīca (Andreja Pormaļa iela 125, Jēkabpils) – tālr. 65237810
 • Jelgavas pilsētas slimnīca (Brīvības bulvāris 6, Jelgava) – tālr. 63027606
 • Jūrmalas slimnīca (Vienības prospekts 21/19, Jūrmala) – tālr. 67754076
 • Kuldīgas slimnīca (Aizputes iela 22, Kuldīga) – tālr. 63374001
 • Liepājas reģionālā slimnīca (Slimnīcas iela 25, Liepāja) – tālr. 63403222
 • Madonas slimnīca (Rūpniecības iela 38, Madona) – tālr. 64807046
 • Ogres rajona slimnīca (Slimnīcas iela 2, Ogre) – tālr. 65046161
 • Preiļu slimnīca (Raiņa bulv.13, Preiļi) – tālr. 65321716
 • Rēzeknes slimnīca (18.Novembra iela – 41, Rēzekne) – tālr. 64603371
 • Vidzemes slimnīca (Jumaras iela 195, Valmiera) – tālr. 64202600
 • Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca (Inženieru iela 60, Ventspils) – tālr. 63622658

Vai par dzemdībām ir jāmaksā?

Dzemdību palīdzība tiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. Ja papildus grūtniece izvēlas saņemt ārstniecības iestādes piedāvātos maksas pakalpojumus (piemēram, paaugstināta komforta palātu vai konkrētu ārstu, kas sniegs dzemdību palīdzību), par tiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

Dodoties uz dzemdību iestādi, grūtniecei līdzi jāņem Mātes pase un grūtniecības laikā veikto ultrasonogrāfiju, asinsgrupas un rēzus faktora izmeklējumu oriģinālus, lai ārsta rīcībā būtu visa nepieciešamā informācija.

Vai pirmsdzemdību kursi ir obligāti?

Ārstniecības iestādes piedāvātie grūtnieces, viņas vīra vai citas personas psiholoģiskās sagatavošanas kursi pirms dzemdībām netiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem un tie nav obligāti. Šo kursu neapmeklēšana arī nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas ģimenes dzemdības.

Informāciju par sagatavošanos dzemdībām – relaksāciju, elpošanas paņēmieniem, dzemdību pozām un partnera atbalstu 29.-30.grūtniecības nedēļā sniedz ārsts, kurš veic grūtniecības novērošanu.

Vai par dzemdību komplektu ir jāmaksā?

Tarifā, atbilstoši kuram valsts maksā ārstniecības iestādei par dzemdību palīdzības sniegšanu, ir paredzēti izdevumi par ārstniecības līdzekļiem, lai iestāde varētu nodrošināt pacienti ar dzemdību laikā nepieciešamajiem medikamentiem un materiāliem, tajā skaitā dzemdību komplektu.

Papildus ārstniecības iestāde var piedāvāt saņemt maksas pakalpojumus, bet to neizmantošana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas dzemdības. Maksas pakalpojumu saņemšana ir pacienta brīva izvēle.


Noderīga informācija

Infografika Valsts apmaksāta grūtniecības novērošana

Video

Ministru kabineta noteikumi

Informācijas avots: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/grutnieciba-un-dzemdibas